Raamatupidamine väikefirmale Eestis, keda valida?

Raamatupidamisteenus

Enamik väikeettevõtteid valib raamatupidaja – kas palkab “numbriinimese” oma personali või palkab raamatupidamisteenuseid lepingu alusel – kui ettevõtte finantsprobleemid on muutunud liiga suureks, et neid ilma ekspertide abita lahendada. Võib-olla soovite oma ettevõtte finantsfunktsiooni paremaks muuta. Või äkki ei paku teie raamatupidamistarkvara seda tüüpi andmeid, mida vajate oma ettevõtte kasvatamiseks. Kas teil on probleeme kassapõhiselt tekkepõhisele raamatupidamisele üleminekuga? Kas teie finantsaruanded on ebatäpsed või puudulikud? Need kõik on head põhjused, miks otsida head raamatupidamisteenust.

Siit saate teada, kuidas teha kindlaks, kas vajate raamatupidamisteenust või siseraamatupidajat, kuidas teha kindlaks, millist kvalifikatsiooni oma raamatupidajalt eeldada ja kuidas valida oma ettevõtte jaoks õige raamatupidaja.

Õige raamatupidaja valimine: raamatupidamisteenuse sisseostmine siseraamatupidaja asemel

Paljud ettevõtjad, kes oma ettevõtte käivitavad, alustavad raamatupidaja mütsi kandmisest ja oma maksude tasumisest, lisaks kõigele muule äritegevusele. Lihtsa raamatupidamistarkvara (nt QuickBooks, Quicken ja Microsoft Office Small Business Accounting, Smart Account, Merit Tarkvara) tulekuga on võhiku jaoks muutunud lihtsamaks ettevõtte rahaasjade jälgimine. Kuid kasvavas ettevõttes saabub aeg, mil on mõttekas anda vastutus maksude, raamatupidamise ja ülejäänud finantsfunktsioonide eest spetsialistide kätte.

Õige raamatupidaja võib aidata ettevõtet mitte ainult maksudeklaratsioonide, vaid ka pikemaajalise maksuplaneerimise, äriplaneerimise, võrgustike loomise ja isegi isikliku maksuplaneerimisega, kui olete endiselt oma ettevõtte peamine sidusrühm.

Enne õige raamatupidaja leidmist peate otsustama, kas see, mida vajate on raamatupidamine või siseraamatupidaja.

Paljudel väikeettevõtetel ei ole nii palju finantstehinguid, et oleks vaja palgata täiskohaga või isegi osalise tööajaga raamatupidaja või raamatupidaja. Samas on nende ettevõtte finantsolukord selline, et nad võiksid kasu saada regulaarsemast finantsülevaatest ja -planeerimisest ning ajakohastatud raamatupidamisest – selle asemel, et jätta iga arve, kviitung ja pearaamat maksuhaldurile üleandmiseks eelarveaasta lõpus.

Välise raamatupidamisteenuse ostmine konsultatsioonipõhiselt on hea esimene samm kasvava ettevõtte jaoks. Välisettevõte võib sageli maksta vähem kui täistööajaga töötaja palk ja hüvitised ning samal ajal võite saada kõrgematasemelise nõu raamatupidajalt. Isegi uusima ja parima raamatupidamis- ja maksutarkvara korral võib siiski olla lihtsam anda oma rahalisi vahendeid raamatupidamisteenuse osutajale, kes saab hallata teie rahaasju veebis turvaliste tarkvaraprogrammide kaudu, kui neid tarkvaraprogramme ettevõttes sees hoida.

Väline raamatupidamisteenus

Raamatupidamisbüroo tegeleb tavaliselt järgmiste raamatupidamisfunktsioonidega:

  • Maksudeklaratsiooni koostamine
  • Finantsaruannete, sealhulgas bilansi, kasumiaruande ja rahaaruande koostamine
  • Analüüsi või probleemide lahendamise nõuanded

Raamatupidamisteenuse osutaja pakub tunnitasugraafikut. Erinevate raamatupidamisfunktsioonide puhul võivad kehtida erinevad määrad olenevalt keerukusastmest ja sellest, kes raamatupidaja ettevõttes ülesandeid tegelikult täidab. Pidage meeles, et hea maksuekspert peaks säästma ettevõtte raha lisaks oma tasudele. Aastane arve kogusumma võib tunduda suur, kuid nüüd näete oma avaldusi ja toimivust professionaalselt.

Ettevõttesisene raamatupidaja

Kui ettevõtte tulud kasvavad ja tehingud muutuvad keerulisemaks, on aeg kaaluda täis- või osalise tööajaga siseraamatupidaja palkamist. Kuna välise raamatupidaja tasu kasvab koos ettevõtte suurusega, võib omanik näha kulude kokkuhoidu, tuues osa tööst ettevõttesse.

Ettevõttesisese raamatupidaja kohustused ja vastutus hõlmavad tavaliselt järgmist:

  • Pearaamatu/kontoplaani hooldus
  • Vastutus igapäevaste tehingute eest
  • Finantsaruande koostamine ja analüüs
  • Kuluarvestus ja dispersioonanalüüs
  • Sissetulekute ja sularaha haldamine, sealhulgas pangaarvestus
  • Palgaarvestus ja põhivara arvestus

Kontrollige kolleegide ja teiste spetsialistidega hüvitise taseme nõudeid ettevõtte suuruse, vastutuse ja tegevusala tüübi kohta. Pidage meeles, et te võtate pardale ekspertiisi, mida ettevõttel praegu ei ole, nii et kõigepealt selgitage välja parim kandidaat ja seejärel tegelege hüvitiste küsimustega. Samuti võiksite kaaluda tulemuspõhist hüvitist, mitte algusest laetud palka.

Õige raamatupidamise valimine: kvalifikatsioonid

Kui olete otsustanud, kas palkate sise- või välisraamatupidaja, peate enne otsingu alustamist kindlaks määrama, milline kvalifikatsioon peaks teie raamatupidajal olema. Sertifitseerimata raamatupidaja võib olla just see, mida vajate oma ettevõtte finantsaruannete, analüüside ja raamatupidamise haldamiseks. Kuid maksunõustamise ja deklaratsiooni ettevalmistamise osas otsivad ettevõtete omanikud tavaliselt sertifitseeritud ja litsentseeritud raamatupidajaid. Siin on mõned kvalifikatsioonid, mida võite otsida:

Tööstuse asjatundlikkus. Lisaks sertifikaatidele peaksite otsima teatud tüüpi teadmisi oma valdkonnas või sarnases valdkonnas. Mõned ettevõtted on spetsialiseerunud automüüjatele, teised on spetsialiseerunud ehitustöövõtjatele, teised töötavad mittetulundusühinguna ja mõnel võib olla jaemüügikogemus. Need erialad võivad põhineda nende pakutava teenuse tüübil ja tööstuse tüübil. Mõned raamatupidamisfirmad teevad koostööd teiste ettevõtete võrgustikega ja võivad vajadusel teatud probleemide lahendamiseks pöörduda spetsialistide poole.

Suurus. Raamatupidamisteenuste ja ettevõtete valik võib olla hirmutav. Mõned ettevõtted tunnevad end mugavamalt, kui võtavad tööle suure tuntud nimega ettevõtte. Kuid kuigi üks neljast suurest ettevõttest võib tunduda atraktiivne, peate endalt küsima, kas väike ettevõte jääb tähelepanuta. Samuti peate teadma, mis teeb teid ettevõtte juhina mugavaks. Väiksema ettevõtte partneriga koos olles võite tunda end vabamalt. Pidage meeles, et suured ettevõtted tellivad mõnikord tööd väiksemate raamatupidamisfirmadega – seega küsige kindlasti, kes teie kontot haldab.

Keerukus. Teie otsus selle kohta, millist kvalifikatsiooni raamatupidajalt taotleda, peab arvestama ka sellega, milliseid teenuseid teie ettevõte raamatupidajalt vajab. Võib-olla otsite ainult ettevõtet, kes koostaks oma maksudeklaratsiooni ja koostaks aastalõpu finantsaruanded. Kuid kui soovite maksu- ja finantsplaneerimise nõustamist või pensioniplaneerimise nõu või infot kuidas leida oma ettevõtte jaoks sobiv laen, peate võib-olla otsima teistsuguse kvalifikatsiooni või taustaga inimest. Isegi maksude ettevalmistamine uusimate mugavusvalikutega, nagu e-failimine ja maksutarkvara, on mõnikord kõige lihtsam lasta maksuraamatupidajal töö enda eest ära teha.

Õige raamatupidaja valimine: soovituste leidmine

Välise raamatupidamisteenuse jaoks uurige, keda ja/või milliseid ettevõtteid teie sõbrad ja kolleegid kasutavad. Küsige sarnaste valdkondade inimestelt nimesid või soovitusi. Mainige, et otsite raamatupidajat. Suust-suhu soovitused on üks parimaid viise oma ettevõtte jaoks heade kandidaatide tuvastamiseks.

Kui plaanite palgata siseraamatupidaja, teavitage sellest kolleege ja sõpru. Ajalehtede reklaamid, töötajate otsingufirmad ja Interneti-veebisaidid on kõik ressursid, mida saab kasutada.

Paljudes suhetes on raamatupidaja väikeettevõtte usaldusväärne ärinõustaja. Nad teevad rohkem kui lihtsalt raamatupidamisega seotud abi. Nad on perekonna nõuandjad, preester ja rabi ning nad on seotud omaniku äri nii paljude aspektidega, seega see suhe peab olema usalduslik suhe.