Kui olete plaaninud soetada uue või kasutatud auto ja mõtlete, kas autolaen on teie jaoks sobiv valik, siis olete õiges kohas. Anname põhjaliku ülevaate kõigest, mida peate autolaenude kohta teadma. Alustame sellest, mis autolaen üldse on, ja liigume edasi eeliste, puuduste, taotlemise protsessi ja paljude muude teemade juurde.
Mis on autolaen?
Autolaen on finantstoode, mis võimaldab teil soetada auto, jagades selle maksumuse pikema aja peale. Üldiselt tähendab see, et maksate kindla rahasumma iga kuu, kuni kogu laenusumma on tagasi makstud. Autolaenu võib saada nii pankadest, muudest krediidiasutustest kui ka autode müügiga tegelevatest ettevõtetest. Olenevalt lepingust võib autolaen olla tagatud või tagatiseta, kuigi enamasti on auto ise laenu tagatis.
Autolaenu eelised
Üks suuremaid eeliseid autolaenude puhul on see, et saate kohe auto kätte, aga maksate selle eest järk-järgult. See tähendab, et ei pea ootama aastaid, kuni kogute piisavalt raha. See võib olla eriti kasulik, kui vajate autot kiiresti tööle või kooli sõitmiseks. Lisaks on autolaenu intressimäärad sageli madalamad kui näiteks krediitkaartidel, mis teeb laenu tagasimaksmise soodsamaks. Autolaenu tingimused on ka tihti paindlikud, võimaldades valida sobiva tagasimakseperioodi ja kuutasu.
Autolaenu puudused
Autolaenude puhul on aga ka mitmeid puudusi. Näiteks, kui ostate uue auto, hakkab selle väärtus kohe langema, mis tähendab, et auto võib lõpuks olla väärt vähem kui laenusumma, mille peate tagasi maksma. Samuti võivad laenutingimused sisaldada erinevaid lisatasusid ja trahve, mida ei pruugi esmapilgul märgata. Kuna autolaen on sageli tagatud autoga, võidakse laenu mittetagasimaksmise korral teilt auto ära võtta. Seetõttu on oluline mõista kõiki laenutingimusi enne lepingu sõlmimist.
Kuidas taotleda autolaenu?
Autolaenu taotlemine ei ole üldjuhul keeruline. Enamasti tuleb esitada isikut tõendav dokument, tõestus sissetuleku kohta ja mõnikord ka krediidiinfo. Mõned laenuandjad võivad nõuda ka sissemakset. Pärast dokumentide esitamist ja positiivse otsuse saamist sõlmite lepingu ja auto ongi teie. Näiteks, kui olete leidnud unistuste auto, mis maksab 15 000 eurot, võib autolaenu abil teha 3000-eurose sissemakse ja ülejäänud summa jagada 4 aasta peale.
Kuidas autolaenusid võrrelda?
Autolaenusid võrreldes on oluline vaadata mitte ainult intressimäära, vaid ka muid laenutingimusi. Näiteks võib ühel laenuandjal olla madalam intress, kuid kõrgemad teenustasud. Samuti tasub kontrollida, kas on võimalik teha lisamakseid ilma trahvideta. Autolaenu võrdlemiseks on mitmeid veebipõhiseid laenukalkulaatoreid ja võrdlusportaale, mis muudavad protsessi lihtsaks ja kiireks.
Millal peaks autolaenu võtmist vältima?
Autolaenu võtmist peaksid vältima need, kes pole kindlad oma võimes laenu tagasi maksta. Kui teie sissetulek on ebastabiilne või teil on juba palju muid kohustusi, võib autolaen osutuda liigselt koormavaks.
Autolaenude seaduslik raamistik
Eestis reguleerib autolaenude andmist krediidiandjate ja krediidivahendajate seadus. See seadus sätestab nõuded lepingu sisule, teabele ja laenuandjatele. Näiteks peab laenuandja teavitama laenusaajat kõikidest laenuga seotud kuludest ja laenusaaja peab saama enne lepingu sõlmimist tutvuda kõigi tingimustega.
Mida teha makseraskuste korral?
Makseraskuste tekkimisel on esimene samm pöörduda laenuandja poole ja uurida, kas on võimalik ajutiselt vähendada kuumakse suurust või pikendada laenu tagasimakse perioodi. Samuti võib abi olla võlanõustajast. Makseraskuste ignoreerimine võib viia aga selleni, et laenuandja võtab auto tagasi ja müüb selle võlgade katteks.
Kokkuvõte
Nagu iga finantstoode, on autolaenudel nii eelised kui puudused, ja need tuleb enne laenu võtmist enda jaoks põhjalikult läbi mõelda. Kui te olete oma otsuses kindel ja olete läbi mõelnud kõik võimalikud stsenaariumid, võib autolaen olla hea viis soovitud auto soetamiseks. Olge aga ettevaatlik ja tehke teadlikke valikuid, sest lõppude lõpuks on tegemist pikaajalise finantskohustusega.