Laenuvõimekuse kalkulaator annab võimaluse arvutada välja, kui suures summas laenu on võimalik saada. Iga kliendi jaoks tehakse personaalne pakkumine, olenevalt nende sissetulekutest ja kohustustest, aga laenuvõimekuse kalkulaator annab hea indikatsiooni sellest, kui suur võiks olla saadav summa maksimaalselt.
Millest sõltub maksimaalne laenusumma?
Esiteks nagu üleval pool mainitud, siis olulised tegurid on Sinu sissetulekud ja igakuised kohustused.
Mida suurem on Sinu igakuine sissetulek, seda rohkem on valmis laenuandjad Sulle laenama. Siin tuleb, aga silmas pidada ka 40% reeglit.
Krediidiandjad jälgivad, kui suur osa sinu sissetulekutest läheb igakuiselt kohustuste alla. See summa ei tohiks olla suurem kui 40% sinu sissetulekutest. Põhjus seisneb selles, et Sinu kohustused ei kasvaks liiga suureks. Kohustuste alla kuuluvad muud laenumaksed, järelmaksud ja liisingud. Mida suurem osakaal sissetulekutest tuleb igal kuul kohustuste tõttu ära maksta, seda suurem on ka tõenäosus jääda oma laenumaksetega hätta.
Miks krediidiandjad ei taha alati Sulle sobivas summas laenu anda?
Tihtipeale võib olla raske mõista, miks laenuandjad pole valmis andma Sulle laenu Sinu jaoks piisavas summas. Endale võib tunduda, et saaksid väga hästi uue kohustusega hakkama, kuid krediidiandja ei pruugi seda nii näha. Tegelikult on see ainult hea ning selline süsteem on loodud laenuvõtjate endi kaitseks, et nad ei satuks halbade laenuotsuste tõttu võlgadesse.
Laenuvõimekuse arvutamine
Ise on võimalik arvutada, mis oleks maksimaalne võimalik laenu kuumakse, mida krediidipakkujad sulle võiks lubada. Selle jaoks peaks võrdlema oma sissetulekuid oma kohustustega. Kohustuste alla ei kuulu tavapärased elamiskulud. Uut laenu soovides peaks tulema arvutuskäigust välja, et Sinu praeguste kohustuste osakaal on kindlasti alla 40% Sinu sissetulekust. Tuleks jätta ruumi ka uue laenumakse mahtumiseks sama 40% sisse. Selle alusel saad olla kindlam, et Sa ei jääks laenu tagasimaksmisega hätta.
Kui oled välja arvutanud, kui suurt väljaminekut igakuiselt saaksid endale lubada, siis on sul võimalus laenupakkujate kodulehtedel kasutada laenukalkulaatoreid, mis näitavad ära, kui suure summa ning kui pikaks perioodiks saaksid võtta. Pikema perioodi peale tuleb kuumakse väiksem, seega pikema laenuperioodiga laen on ilmselt kättesaadavam, kui lühema perioodiga laen.
Iga krediidiandja on paika pannud omale sobivad reeglid, mis määravad kui palju nad raha välja laenavad. Seega tasub vaadata iga laenupakkuja kodulehelt üle, mis on nende suurim Sulle pakutav summa – tihti on neil selleks olemas laenuvõimekuse kalkulaator.
Loomulikult on oluline ka see, mille jaoks oled laenu võtmas. Kiirlaenud, väikelaenud ja tarbimislaenud on pigem väiksemapoolse summa laenamiseks sobivad ning nende kasutamisel ei ole ka piiranguid, mille tarbeks neid kasutama peab. Samas näiteks kodulaenu saab võtta kordades suuremas summas, aga selle eest ongi see mõeldud vaid endale kodu ostmiseks ning millegi muu jaoks seda raha kasutada ei tohi.
Laenuvõimekuse kalkulaatori kasutamine
Laenukalkulaatoreid on mitmeid erinevaid. Lisaks sellele on ka igal pakkujal omad tingimused laenu välja andmiseks. See tähendab, et laenukalkulaatorid aitavad Sul teada saada umbkaudse summa, mida on võimalik laenata, aga reaalsuses tingimused võivad olla veidi teised. Siiski annab see hea indikatsiooni, et mõista oma laenuvõimekust.
Kuidas laenuvõimekuse kalkulaator töötab?
Maksimaalse laenusumma arvutamiseks tuleb esmalt paika panna, millist laenu soovid. Valikus võivad olla näiteks kodulaen, autolaen ja väikelaen.
Seejärel tuleb sisestada laenusaajate arv – kas soovid laenu võtta üksi või koos kaastaotlejaga.
Ka ülalpeetavate arv on oluline, et krediidiandja oskaks paremini arvestada, kui palju oled võimeline igakuiselt laenu tagasimakseid tegema.
Sisestada tuleb oma regulaarne sissetulek ning igakuised kohustused. Sealhulgas kinnisvara tagatisel võetud laenu jääk, autoliisingu jääk ja väikelaenu jääk.
Pärast seda saad teada, mis on maksimaalne laenusumma, mida pank sulle võimaldab. Saate vaadata siis omale sobiva lubatud suurusega laenusumma ning laenuperioodi suhet ehk kui suur tuleb kuumakse. Kui arvad, et pakkumine võiks sobida, saad kohe täita ka laenutaotluse.
Enne laenuotsuse tegemist
Enne kui võtad vastu otsuse laenu võtta, tuleks kindlasti omale selgeks teha, kas mul päriselt on seda laenu vaja. Kas eesmärk on vältimatu ja vajalik kulutus?
Seejärel tasub läbi mõelda, mis on minu võimalused ja kui suures summas laenu suudaksin igal kuul tagasi maksta.
Vaata laenuvõimekuse kalkulaatori abil üle, kui palju on krediidiandjad nõus Sulle laenu pakkuma. Kui Sinu igakuised kohustused on väiksemad kui 40% Sinu sissetulekutest, siis on Sul hea võimalus saada uut laenu.