Mis on hoiu laenuühistud?
Ühistuliselt tegutsevad finantsettevõtted on hoiu-laenuühistud. Nende eesmärk on pakkuda oma liikmetele rahalisi eeliseid.
Kuigi on mõningaid erinevusi, on pakutavad finantsteenused oluliselt võrreldavad traditsiooniliste pankade pakutavatega. Hoiu- ja laenuorganisatsioonid seavad esikohale võimaluse pakkuda oma liikmetele kõige soodsamaid finantsteenuseid. Tavalised pangad seevastu eelistavad maksimeerida kasumit oma klientide isiklike rahaliste vahendite arvelt.
Kuidas toimivad hoiu-laenuühistud?
Ühistud kuuluvad hoiu-laenuorganisatsioonide liikmetele. Igal hoiu-laenuühistu liikmel on üks hääl ning iga hääl loeb otsustusprotsessis. See kehtib sõltumata sellest, kui palju raha ta ühistu kapitali panustas. Igale liikmele kuulub osa ühistust ja ta saab kasumist osa. Kuid sageli kasutatakse sääste pigem krediidiühistu tugevdamiseks kui kasumi jaotamiseks.
Hoiu laenuühistud luuakse läbipaistva raamistikuga. Nõukogu valivad ühistu liikmed ja see valib hoiu-laenuühistu juhatuse. Ühistu juhatus teeb üldkoosolekul liikmetele kokkuvõtte oma tegevusest.
Ühistute hoiused ja laenud muutuvad kaasaegsemaks. Laenud ja hoiused on peamised hoiu-laenuühistute pakutavad teenused. Lisaks pakuvad nad pidevalt rohkem lisateenuseid, nagu liising, faktooring, garantiid ja finantsnõustamine.
Ühistu põhieesmärk on abistada oma liikmeid nende rahaliste sidemete hoidmisel. Selle tulemusena saavad selle liikmed nõu oma rahaliste väljavaadete parandamiseks.
Suurimad hoiu laenuühistud Eestis
Tallinna hoiu-laenuühistu
2010. aastal asutati Tallinna Hoiu-laenuühistu. Ühistul oli samal aastal 142 liiget; täna on neid üle 2000. Selle eesmärk on pakkuda oma liikmetele teenuseid grupi ettevõtmiste kaudu. Ühistu on mõeldud nii juriidilistele kui ka füüsilistele isikutele.
Tallinna Hoiu-laenuühistu põhitegevuseks on raha laenamine hüpoteeklaenudeks ja hoiuste vastuvõtmine.
Hoiused Tallinna hoiu laenuühistus
Tallinna Hoiu Laenuühistu pakub erinevaid hoiuseid, mille vahel saate valida vastavalt oma eelistustele ja vajadustele. Kõik need erinevad intressimäärade, ajavahemike, summade ja muude elementide poolest. Nende veebisaidilt võite saada rohkem teavet.
Hüpoteeklaenud Tallinna hoiu-laenuühistus
Tallinna Hoiu-laenuühistu poolt väljastatud hüpoteeklaenu võib taotleda mis tahes eesmärgil. Tagatiseks on nõutav kinnisvara hüpoteek. Laenu rahaline väärtus ei tohi ületada 90% kinnisvara väärtusest.
Laenusumma jääb vahemikku 5000-500 000 eurot ning saadaval on kuni 20-aastased tagasimaksetähtajad. Saadaval on ka laenu pikendamise võimalus.
Tagasimaksegraafiku valikul on suur paindlikkus. Saadaval on tavapärane annuiteetgraafik, kuid iga kuu on võimalik teha ka lihtsalt intressimakseid. Laenutähtaja lõppedes tuleb tasuda kogu laenu põhiosa ühekordse maksena. Kuid see pole veel kõik; poolte nõusolekul võib koostada ka unikaalseid tagasimakseplaane.
Raha laenamisega kaasnevad ka tasud. Ühistuga liitumise maksumus on 10 eurot ja füüsilisest isikust liige peab panustama minimaalselt 30 eurot, täpne summa sõltub laenu suurusest. Laenusumma on piiratud 20-kordse maksekuluga kokku. Iga hüpoteeklaenuga kaasnevad muud kulud, sh lepingutasud, notaritasud ja riigilõivud.
Tartu hoiu-laenuühistu
Tartu hoiu-laenuühistu kuulub Eesti tuntumate ühistute hulka. Tartu Hoiu Laenuühistu suuremad tegevusalad on laondus, liising, kindlustusvahendus ja finantsnõustamine.
Tartu Hoiu Laenuühistu suuremad tegevusalad on hoiused, liising, kindlustusvahendus ja finantsnõustamine.
Tartu Hoiu-laenuühistus hoitakse kulla- ja välisvaluutareservides umbes 10–15% hoiustest.
Lisaks on Eesti Veksel kasutusele võetud ühistuliikmete tehinguteks, mis nad teevad omavahel.
Tartu hoiu laenuühistu teekond
Tartu Eesti Laenu ja Hoiu Ühisus, praegu tuntud kui Tartu hoiu-laenuühistu, asutati 31. märtsil 1902. Otsuse tegi Eesti Põllumeeste Selts, mille üks asutajatest oli Jaan Tõnisson.
Tartu hoiu-laenuühistu kogus veidi vähem kui 40 aastaga üle 5000 liikme.
1940. aastaks oli Eestis kokku 215 ühistulist hoiu-laenuühistut, millest paljud olid Tartu hoiu-laenuühistu eeskujul. Peale nende tegutses üks keskühistu. Selleks hetkeks oli ühistutel kokku ligi 83 000 liiget. Lisaks finantsühistutele olid sel perioodil populaarsed mitmesugused ühistud, sealhulgas kindlustus-, tarbija- ja masinaühistud. Finantsühistud moodustasid aga üle poole ühistutest. Tegutsesid Eesti Ühistegelise Liit ja Eesti Ühistegevuskoda, mis kokku moodustasid ühtse grupi kõigist ühistutest. Kooskõlas mõne natsionaliseeritud panga ühinemisega 1941. aastal liideti AS Kauba Pangaga ka Tartu Eesti Laenu ja Hoiu Ühisus.
Tartu hoiulaenuühistu loodi 2006. aastal, kui otsustati taaselustada finantsühistu, mis sarnaneb varasemaga. Samuti asutati tütarettevõte Lõuna Kindlustusmaakler.
Nõmme Raadio alustas ühistu üldharidusliku sisu levitamist 2011. aastal. Lisaks hakati välja andma Ühistu ajalehte. Otsustati kasutama hakata Eesti Vekslit. Sel aastal sai alguse faktooringu ja garantiide väljastamine.
Tallinna Televisiooni eetris hakati näitama pooletunnist Ühistegevuse saadet 2012. aastal. Lisaks loodi ühistule YouTube’i kanal.
Ühistukooli programm töötati välja Nõmme raadios aastal 2013. See koosneb loengutest majandus- ja ühistegevuse teemadel.
Esimene taastuvenergiaga tegelev tütarettevõte Eesti Ühistuenergia OÜ oli üks paljudest, mis asutati 2014. aastal. Lisaks asutati Ühistu Õigusbüroo. Loodi Vastastikune Garantiiühistu ja Tartu Eesti Masinaühistu.
Tütarettevõte AS Ühisarveldused asutati 2017. aastal.